Sıkça Sorulan Sorular

 

Senatech kimdir?
Senatech, Türkiye’nin önde gelen yenilenmiş elektronik ürün marketlerinden birisidir. Başta cep telefonu olmak üzere gibi çok sayıda elektronik ürünü ilk sahiplerinden alıyor, yenileme tesisimizde yeniliyoruz. Ardından web sitemizde ve mağazalarımızda satışa çıkarıyoruz. Tüm yenileme süreçlerini Ticaret Bakanlığı’ndan onaylı sertifikamız ile yapıyoruz. Sattığımız tüm cihazlar 12 ay süre ile Senatech garantisi kapsamındadır ve 14 gün içerisinde iade hakkınız vardır.
Yenilenmiş cihaz nedir?
Yenilenmiş cihaz, ikinci el cihazlardan farklıdır. Bir cihazı yenileyebilmek için Ticaret Bakanlığı’nın sertifikasına sahip olmak gerekir. Senatech tüm yenileme süreçlerini bu sertifika doğrultusunda profesyonel bir şekilde yapar. Sattığımız tüm cihazların bakım ve onarımı için lisanslı ürünler kullanılır. Yenilenmiş cihazlarda eski sahibine ait bilgiler bulunmaz. İlk sahibinin bilgileri tamamen sıfırlanmış olarak tarafına teslim edilir. 12 ay Senatech garantisindedir.
Yenileme sertifikası ne demek?
Senatech 6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında düzenlenen belge ile T.C Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Koruması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından yenileme merkezi olarak yetkilendirilmiştir.
Nasıl Cihaz Alabilirim?
Web sitemiz veya iş ortağı olduğumuz pazaryerlerinden (Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti v.b.) güvenilir bir şekilde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.
Cihazımın Kutusunda Neler Var?
Web sitemiz ve iş ortağı olduğumuz pazaryerlerinden satın alınan tüm cihazlar özel olarak kutulanmış şekilde teslim edilir. Kutu içerisinde; cihaz, şarj adaptörü ve kablosu, sim kart açma iğnesi, garanti belgesi ve cihaz üzerinde hangi yenileme işlemlerinin yapıldığını belgeleyen TSE belgesi yer alır. Kutu içeriğinde yer alan aksesuarlar "orijinal olmayan" fakat 1. Sınıf aksesuarlardır.
Senatech'ten Aldığım Cihaz Kayıp Çalıntı Olabilir Mİ?
Hayır, olamaz. Yenilediğimiz tüm cihazların IMEI sorgulamalarını yapar, herhangi bir suça karışım karışmadıklarını ve kayıp-çalıntı durumlarını kontrol ederiz. Aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun veri tabanından IMEI numarası ile sorgulama yapabiliriz.
Kalıcı Silinmiş Veriler Ne Demek?
Senatech olarak güvenliğinizi önemseriz. Bu sebepten dolayı satılan bütün cihazların verileri kalıcı olarak silinmiştir ve hiçbir şekilde geri getirilemez.
Senatech'ten Satın Alınan Bir Cihazın İptal Koşulları Nedir?
Satın aldığınız bir cihaz henüz kargoya verilmedi ise hesabım/siparişlerim menüsünden siparişinizi iptal edebilirsiniz. Bu durumda paranız 3-5 iş günü içinde hesabına aktarılır.
Bakiyenin aktarılması sırasında bankanızdan kaynaklı gecikmeler yaşanabilir.
Eğer cihazınız kargoya verildi ise iptal edemezsiniz. Bunun için önce ürünü teslim almalı, sonra iade talebi oluşturmalısınız.
Satın Aldığım Cihazı Nasıl İade Edebilirim?
Satın aldığınız cihaz kargoya verildi ise, iade talep formunu doldurmalısınız. Bu form, hesabım/siparişlerim menüsünde yer alır. Bunun ardından ürünü anlaşmalı kargo firmamız ile bize göndermelisiniz. Kargo hizmeti ücretsizdir. Cihaz, bize ulaştıktan sonra teknik incelemeye alınır ve bu tamamlandıktan sonra müşteri hizmetlerimiz sizi arayarak süreç hakkında bilgi verir. İade formu doldurmadan önce bilgi almak isterseniz, yine müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.
Cihazın İade Koşulları Nedir?
Aldığınız cihazı 14 gün içinde koşulsuz iade edebilirsiniz. Bu cihazı iade olarak alabilmemiz için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önemle rica ederiz.
Cihazın iade sebebi teknik bir arıza ise, Senatech teknik ekibi cihazı incelemeye alır. Bu teknik arızanın, cihazın kullanımından kaynaklandığı tespit edilirse, iade kabul edilemez. Yine aynı şekilde cihazda kullanımdan kaynaklı, düşme, kırılma, kasada eğrilme ya da sıvı teması varsa iade kabul edilemez.
Cihazın iadesinin kabul edilebilmesi için size gönderilen kutuda yer alan diğer aksesuarlar ve belgeler ile (TSE belgesi) birlikte gönderilmesi gerekir. Aksesuarlardan biri ya da tamamı temin edilemez ise, iade kabul edilmez.
Cihazın iadesinin kabul edilebilmesi için cihazdaki tüm şahsi hesaplarınızdan çıkış yapmış olmanız gerekir. Bu sizin kişisel verilerinizi koruyabilmemiz için de önemlidir. Aksi taktirde iade kabul edilmez.
Cihazı 14 Gün Dolduktan Sonra İade Edebilir Miyim?
Senatech’te koşulsuz iade hakkı 14 gün için geçerlidir. Bunun ardından cihazınızda herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız, müşteri hizmetleri kanalı ile bize ulaşabilirsiniz. Teknik ekibimiz sorunun giderilmesi için yasal koşullar çerçevesinde size destek verecektir.
Web Sitenizden Aldığım Cihazı Şirketinize Gelerek İade Edebilir Miyim?
Tabii ki, şirketimize gelerek cihazınızı iade edebilirsiniz veya cihaz satın alabilirsiniz.
İade Ettiğim Cihazın Ücret İadesini Kaç Gün İçinde Alabilirim?
Satın aldığınız ürün henüz elinize ulaşmadan iptal/iade talebinde bulunduysanız, paranız 3-5 iş günü içinde hesabınıza aktarılır. Elinize ulaştıktan sonra, açtığınız iade taleplerinde ise, talebinizi takiben, 7-14 iş günü içinde paranı hesabınıza aktarılır. Bakiyenin aktarılması sırasında bankanızdan kaynaklı gecikmeler yaşanabilir.
12 Ay Garanti Neyi Kapsar?
Senatech’ten satın aldığınız her cihaz, fatura tarihini takiben 12 ay süre Senatech garantisindedir. Bu garanti kullanıcı hatasından kaynaklanan düşme, çarpma, delik, kırılma, çatlak, telefonun içine yabancı bir madde girmesi ya da sıvı teması gibi durumlardan oluşabilecek arızaları kapsamaz. Bunun dışındaki tüm arızalar garanti kapsamındadır.
Ödeme Seçenekleriniz Nedir?
Web sitemiz üzerinden Kredi Kartı, Banka Kartı ve Havale/EFT ödeme seçenekleriyle alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz Senatech hediye çeki fırsatını kullanarak takas yapabilirsiniz.
Taksit Seçenekleri Hakkında Bilgi Alabilir Miyim?
Taksitli alışveriş için web sitemizi ve mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Web sitemiz üzerinden taksit seçeneklerini görüntülemek için ödeme bölümünde kredi kart bilgilerini girmeniz yeterlidir. Mağazalarımızda da anlaşmalı bankaların önerdikleri taksit seçeneklerine göre taksitlendirme yapabilirsiniz.
Telefonumu Nasıl Satabilirim?
https://hemensat.senatech.com.tr bağlantısıyla web sitemiz üzerinden ilgili formu doldurarak anında ön fiyatlandırma teklifi alabilirsiniz. Bu teklifi uygun bulursanız, cihazı ücretsiz olarak anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi aracılığıyla bize ulaştırabilirsiniz. Mağazamızın bulunduğu illerde ise, yine formu doldururken kurye seçeneğini tıklayabilir ve cihazın adresinizden alınmasını sağlayabilirsiniz. Gönderim öncesinde cihaz içerisinde tarafınıza ait herhangi bir hesap bilgisi ve şifre bulunmadığından emin olmalısınız.
Cihaz elimize ulaştıktan sonra 1 iş günü içinde teknik ekibimiz tarafından incelenir ve final fiyat teklifi SMS yolu ile sizinle paylaşılır. Fiyatı onayladığınız taktirde 1 ile 3 iş günü içinde bizimle paylaştığınız IBAN numaranıza ödemeniz yapılır. Ödeme şeklini "Hediye Çeki" olarak seçmeniz durumunda, adınıza tutar olarak daha avantajlı bir kupon tanımlanır. Bu kupon ile web sitemiz üzerinden yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.
Senatech Hangi Model Telefonları Satın Alıyor?
Web sitemizde satışı bulunan ve hemensat.senatech.com.tr web sitemizde satın alımı yapılan telefon modelleri için satın alım yapılmaktadır. Satmak istediğiniz telefon modeli hemensat.senatech.com.tr web sitemizde bulunmuyorsa çağrı merkezimiz 0850 307 07 12 ile iletişime geçebilirsiniz.
Yurtdışı Kayıtlı Cihaz Satabilir miyim?
Yönetmelikler gereğince yurtdışı kayıtlı bir cihaz satın alma işlemleri gerçekleşebilmesi için cihazın pasaport kayıtlı olması ve üzerinden en az 3 yıl geçmiş olması gerekiyor.
Ön Fiyat Teklifi Nedir?
hemensat.senatech.com.tr web sitemiz üzerinden satmak istediğiniz cihaz için oluşan fiyat ön teklif fiyatımızdır. Net fiyat teklifimiz cihazınız incelendikten ve detaylı test edildikten sonra oluşmaktadır. Bundan dolayı ön fiyat teklifi ve net fiyat teklifi arasında fiyat farkı olabilmektedir.
Telefonuma Verilen Net Fiyat Teklifini Kabul Etmek Zorunda Mıyım?
Hayır, bu şekilde bir zorunluluk kılmıyoruz. Satın alma işlemleri bitmediği sürece cihaz Senatech bünyesinde olan bir cihaz değildir ve size aittir. Bundan dolayı net fiyat teklifimizi kabul etmemeniz durumuna cihazınız bir iş günü içerisinde adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir.
Net Fiyat Teklifi Kabul Ettikten Sonra Ne Oluyor?
Fiyat teklifimizi kabul ettikten sonra, satın alma işlemleri tamamlanır ve seçtiğiniz ödeme yöntemiyle ücretiniz ödenir.
Satmak İstediğim Cihazı Sıfırlamam Gerekiyor mu?
Satış formu oluştuktan sonra firmamıza göndereceğiniz cihazınızda bulunan hesaplardan mutlaka çıkış yapmalısınız. Çıkış yapmadan önce cihazınızda bulunan verilen yedeğini mutlaka almış olmalısınız. Göndermiş olduğunuz cihazda son kullanıcıya ait kişisel veri ve bilgilerin olması durumunda cihazınızı inceleyemeyiz. Bundan dolayı da doğrudan size geri göndeririz.
Web Sitenizden Satın Aldığım Ürünü Mağazamzdan Teslim Alabilir Miyim?
Evet, senatech.com.tr web sitemiz üzerinden satın almış olduğunuz ürünü mağazamızdan teslim alabilirsiniz.
Firmanızda Tamir Hizmeti Bulunuyor Mu?
Evet, Yetkili Yenileme Merkezimizde ücretli onarım hizmeti de sunmaktayız.
Sizden Almadığım Ürünü Sizde Tamir Ettirebilir Miyim?
Senatech satmış olduğu tüm cihazlar için 12 ay garanti hizmeti sunmaktadır. Farklı satış kanallarından satın alınan cihazlar için de onarım desteği verilmektedir. Onarım öncesinde cihazın sorunu tespit edilir, onarım için fiyat teklifi sunulur. Teklif onaylanması durumunda cihaz onarımı gerçekleşir. Ancak onarım öncesinde cihaz sorumluluğu ve onarım sorumluluğu hakkında bilgilendirme yapılır.
Web Sitenizde Taksitli Satış İmkanı Bulunuyor mu?
Evet, web sitemiz üzerinden satın almak istediğiniz ürünler için 12 ay boyunca taksit imkanı sunulmaktadır.
Ücretli Onarım Hizmetiniz Garantili Mİ?
Ücretli onarım hizmetimiz 1 ay boyunca garantilidir. Bu garanti, ekran değişimlerinden sonra kullanıcı hatasına bağlı olarak meydana gelebilecek kırılma, çatlama, sıvı teması gibi durumları kapsamaz.
Yenilenmiş Telefonlar Sizin Tarafınızdan Mı Yenilendi?
Evet, tüm yenilenmiş telefonlar Yetkili Yenileme Merkezimiz tarafından yenilemiş olup satışa sunulmuştur.
Garanti Hizmeti Kim Tarafından Veriliyor?
Garanti hizmeti satın aldığınız ürünlerde 12 ay boyunca tarafımızca garanti verilmektedir. Ücretli onarım yapılan cihazlarda ise 1 ay garanti sunulmaktadır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR